טיפול באומנות מתחיל במקום בו נגמרות המילים או במקום בו המילים אינן מצליחות לדייק את הרגשות והתחושות.

טיפול באומנות הינו טיפול רגשי המשתמש בתהליך היצירתי ככלי לריפוי, תקשורת, ביטוי אישי, התפתחות וגדילה אישית.

האומנות מאפשרת ויוצרת גישה לרבדים יותר עמוקים ולא מודעים בנפשו של האדם. הן התהליך והן התוצר, הדימוי הוויזואלי, מבטאים רגשות, תחושות, תשוקות ומשאלות כמוסות. באמצעות התהליך והתוצר ניתן לפתח מודעות עצמית, ליישב קונפליקטים רגשיים ולפתח מיומנויות חדשות. חומרי היצירה משמשים אמצעים מוחשיים לביטויים אספקטים שונים, מודעים ולא מודעים, באישיותו ובחייו של המטופל.

טיפול באומנות הוא באמצעות הציורים, הפסלים והיצירות האומנותיות, כך יכול המטופל לבטא בצורה לא מילולית את הנושאים המטרידים אותו ולעבד אותם. המטפל והמטופל עובדים יחד, והתוצר האמנותי מהווה עוד נדבך להבנת התהליך הטיפולי.

למטופלים רבים ובמיוחד לילדים, קל יותר להתייחס אל בעיותיהם באמצעות התוצר האמנותי, ומכיוון שהתוצר הינו מוחשי, הוא מהווה תיעוד של התהליך, אליו ניתן לחזור שוב בהמשך, להתבונן בו, ואף לשנות אותו בהתאם לצורך. למעשה, כל ציור או יצירה חופשית מספקים מידע חשוב על עולמו הרגשי של המטופל והיחס שלו למצבו.

טיפול באומנות שייך לגישה בין תחומית המשלבת פסיכולוגיה ואמנות. הגישה מושתתת על האמונה שההתנסות בתהליכי הבעה ויצירה באמנויות מפתחת, משקמת ומשמרת את יכולות נפש האדם. שפת האמנות מאפשרת ביטוי עצמי ספונטני וחווייתי, תוך עקיפת מנגנוני הגנה ומחסומים אחרים.

טיפול באומנות נותן ביטוי לחוויה האישית, ליצירה ומכוון לצמיחה, ריפוי והעשרה – מתוך הכוחות והאספקטים הבריאים של האישיות.

ילדים נאלצים להתמודד עם מכשולים ולחצים הגורמים אצל חלקם לקשיים ולפגיעה ביכולת ההסתגלות שלהם. פעמים רבות אנו פוגשים ילדים הסובלים מדימוי עצמי נמוך, תחושת חוסר אונים, ותסכול, או אשר מגיבים בזעם כלפי הורים, אחים, חברים.

טיפול באומנות מאפשר לילד התנסות בתחומי הבעה שונים שאינם קשורים ישירות לבעיה. באמצעות טיפול באומנות, הילד יכול לבטא עצמו באווירה תומכת ולא שיפוטית ובכך לחזק בו את האמון בכוחו וביכולותיו.

טיפול באומנות אינו מצריך ניסיון קודם בתחום האומנות. שפת האומנות עוזרת לבטא ללא שיפוט קשיים ומצבים נפשיים.

* טיפול באומנות נעשה במסגרת פרטנית או קבוצתית.

לפרטים נוספים ולקביעת מועד טיפול באומנות בגבעתיים,
צרו עמנו קשר בטל' 03-5730282 או דרך דף "יצירת קשר" בתפריט העליון.